Nawigacja

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Zastępstwa zostały zaktualizowane
 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Spotkanie - Biała szkola

  Zapraszamy na spotkanie organizacyjne dotyczące wyjazdu na obóz zimowy "Biała Szkoła", które odbędzie się w poniedziałek 26.02. o godzinie 17:00 w sali 121.

  Organizatorzy

 • Bezpieczne ferie

  BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH

  Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

  Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
  Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

  • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
  • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
  • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
  • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
  • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
  • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
  • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
  • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
  • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
  • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
  • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
  • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
  • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

  Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

  Opracowano: w Wydziale ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji KGP

 • I Halowy Turniej Piłki Nożnej

  10 lutego 2018 roku w Zespole Szkół Zakonu Pijarów odbył się I Halowy Turniej Piłki Nożnej dla roczników 2011 i młodszych, 2010 i 2008/2009 organizowany przez Akademię Piłkarską Champions Poznań, która funkcjonuje przy naszej szkole.

  Podczas gry najmłodszych adeptów piłki nożnej było wiele radości, uśmiechu i wspaniałej zabawy, gdzie każdy na koniec turnieju otrzymał medal - wg zasady, że "Każdy jest zwycięzcą "

  W roczniku 2010 I miejsce zajął zespół Akdemii Piłkarskiej Champions Poznań nie przegrywając żadnego meczu i pozostawiając za swoimi plecami takie zepsoły jak: Unia Swarzędz, Concord Murowana Goślina, Suchary Suchy Las oraz Przemysława Poznań.

  Drużyna była reprezentowana przez następujących uczniów naszej szkoły: w bramce wyśmieniecie radził sobie Jakub Janny, w polu zagrali: Aleksander Michalak - kapitan zespołu, Mikołaj Płócienniczak, Damian Kucharski, Filip Marszał, Jan Jabłoński, Maciej Muszyński, Piotr Dołęga i Hubert Frohmberg.

  W roczniku 2008/2009 II i IV miejsce zajął zespół naszej Akademii rywalizując z drużynami Polonii Środy Wielkopolskiej oraz Jurandem Koziegłowy.

  Drużyna była reprezentowana przez następujących uczniów naszej szkoły: bramkarz- Hubert Grala, w polu grali: Borys Kubiak- kapitan zespołu, w polu zagrali: Leon Bestyński, Gabryś Mycka, Maks Gidaszewski, Jakub Multaniak i Daniel Maliński.

  Serdecznie gratulujemy naszym chłopcom, którzy pokazali wspaniałą postawę na boisku i poza nim.

  Życzymy dalszych sukcesów na arenach sportowych.

 • 1 % na naszą szkołę

  Szanowni Państwo!

  Drodzy Rodzice!

  Bardzo dziękujęmy wszystkim Rodzicóm, kótrzy zdecydowali się nas wesprzeć, przekazując dotychczas 1% swoich dochodów. Dziękujęmy za taki dar serca dla naszej szkoły.

  Zachęcamy i prosimy o przekazywanie 1% podatku na rzecz naszej szkoły. Dotychczasowe środki pozyskana z tego tytułu w poprzednich latach pozwoliły na zakup rzutników multimedialnych i ekranów, doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne. W zeszłym roku zebrane w ten sposób środki wspomogły nas w wymianie oświetlenia na sali gimnastycznej oraz w częściowym remoncie parkingu. Pozyskane, w tym roku środki, chcemy przeznaczyć między innymi na dokończenie remontu parkingu i doposażanie szkoły w pomoce dydaktyczne.

  Środki dl anaszej szkoły zbieramy dzięki współpracy z Fundacją Krąg Przyjaciół Dziecka im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie.

  Poniżej znajduje się link, który pomoże Państwu rozpiczyć deklarację podatkową przekazując środki bezpośrednio na konto fundacji:

  https://www.e-pity.pl/pit-2017-program-online-epity-2018-KRS-0000120773

 • Funkcjonowanie szkoły podczas ferii zimowych

  W okresie ferii zimowych sekretariat szkoły będzie czynny:

  od 12 do 16 lutego w godz. 10.00 - 14.00

  od 19 do 23 lutego sekretariat nieczynny

  tel./fax. 61 823 40 41, e-mail: poznan@pijarzy.pl

 • Pijarski Synod

 • Biała szkoła - Pijarzy na nartach

  Serdecznie zapraszamy uczniów klas 4 -7 SP, 2-3 Gim oraz LO na obóz narciarsko – snowboardowy w formie „Białej Szkoły”.

  W programie zapewniamy:
  • naukę i doskonalenie jazdy na nartach
  • naukę i doskonalenie jazdy na snowboardzie
  • zajęcia edukacyjne z przedmiotów szkolnych

  oraz:
  • zwiedzanie okolicy: świątynia Wang, skocznia „Orlinek”
  • wyprawę do schroniska „Strzecha Akademicka” i „Samotnia”
  • wyjście do Aquaparku w hotelu Gołębiewski

  MIEJSCE: KARPACZ

  TERMIN 4 - 11 marca 2018r.

  CENA: 1100 zł.

  Bliższe informacje i zapisy: p. Artur Witkowski, tel. 601-735-069, e-mail: artur.witkowski.poznan@gmail.com (w zgłoszeniu proszę podać Narty czy Snowboard). PROSIMY O NIE ZGŁASZANIE UCZESTNIKÓW PRZEZ LIBRUSA

  Biała szkoła - Pijarzy na nartach - Obrazek 1

 • 8 Bieg im. o. Józefa Jońca SP - ZAPISY

  STARTUJEMY Z ZAPISAMI DO 8. BIEGU JOŃCA!

  Już od 1 lutego trwa rejestracja do 8. edycji Biegu Jońca. Do startu w biegu można się zgłosić tylko elektroniczne poprzez formularze zgłoszeniowe na stronie www.bieg-jonca.pl. Rodzice osobiście powinni zapisać swoje dzieci chętne do udziału w biegu i dokonać opłaty startowej. Zachęcamy, aby nie zwlekać ze zgłoszeniem, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Miejsca na listach startowych zwykle kończą się po kilku dniach od uruchomienia rejestracji.

  Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.bieg-jonca.pl

  W razie pytań prosimy o kontakt pod adresami: biuro@bieg-jonca.pl i zapisy@bieg-jonca.pl

   

 • Uczniowie naszej szkoły na deskach Teatru Polskiego w spektaklu "Kordianakt I".

  Uczniowie naszej szkoły na deskach Teatru Polskiego w spektaklu "Kordianakt I".

   

  W dniach 2,3,4 lutego 2018 roku , o godzinie 18.00, na scenie "Malarania" w Teatrze Polskim będzie można zobaczyć uczniów klasy 1a LO i 1c LO. Szczegóły i wszelkie informacje dotyczące biletów znajdują się na stronie internetowej teatru: http://teatr-polski.pl/kordianakt-inspirowany-dramatem-juliusza-slowackiego/"

   

 • Ofiarowanie Pańskie

  Jesus jest Światłością - Jego światło nigdy nie gaśnie nad tobą.

  Nie zapomnij pójść dziś do kościoła i odnowić w sobie blask Jego światła!

  Matki Boże Gromnicznej... 

  "O Panno prześliczna, gromniczna!
  Pod ogień Twój święcony,
  wiszący nad woskiem gromnic,
  przez las kolący i wyjące wilki,
  idę bez wszelkiej obrony:
  Nie módl się, ani się przyczyniaj,
  ale tylko wspomnij!
  Ty, coś rodziła Dziecię bez ognia i dachu,
  a przez ucieczkę uszła od zamachu
  i potem całe życie wyczekała w lęku
  na Syna mękę...
  Ty, coś chodziła między śmiertelnymi,
  najbliższa ziemi i najdalsza ziemi,
  mnie, płomienia szukająca w białych świecach,
  od napadu zbójeckiego nie chroń,
  ale mi gromnice dalekie w jutrznię
  wyraźną rozniecaj,
  nad mgłą szronu, nad zawisną między
  chałupami sanną,
  ...I nie módl się, Najświętsza Panno,
  Gwiazdo szczęśliwego, krótkiego konania,
  nie módl się, Zorzo łask, nie osłaniaj,
  tylko wspomnij"
  /K.Iłłakowiczówna/

  Gromnica! Już sama ta nazwa mówi że świeca ta chroni od gromów. Gdy czarne chmury latem nadchodzą ze wszystkich stron, gdy błyskawice rozdzierają niebo, gdy groźne pomruki burzy przeszywają człowieka trwogą, ręka chrześcijanina zapala gromnicę i stawia ją przed obrazem Bogurodzicy, a z ust wydobywają się błagalne słowa: "Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko..."
  Szczególnie rzewny i chwytający za serce jest motyw podań ludowych o Matce Bożej Gromnicznej, która pod płaszcz swej przemożnej opieki bierze wszystkie sieroty, a zwłaszcza te, których matki pomarły trzymając w stygnącej dłoni zapaloną gromnicę. Umiera człowiek, kończy się jego ziemska wędrówka, przy jego łożu gromadzi się rodzina. Umierający, wyrazem swych oczu, daje znać, że czegoś chce i każdy wie, o co prosi, i w stygnącą już dłoń podają mu zapaloną gromnicę.

  Jest powszechna wiara, że z tym światłem lżej człowiekowi umierać. Cała rodzina modli się o to, by światło to było dla umierającego odbiciem światła doskonałego, jakim jest Chrystus przyjmujący swego wiernego sługę. Płomień świecy jest jak by przedłużeniem tchnienia człowieka u bram wieczności, jest świadectwem jego wiernej służby Bogu. Człowiek w tej trudnej dla siebie chwili staje się spokojniejszy, znika gorycz przeżytych lat, giną w morzu niepamięci doznane krzywdy i upokorzenia, niestraszny jest lęk przed osądem Bożym.

  W serce wstępuje ufność, że u jego łoża stoi Pani Gromniczna, by swego wiernego czciciela przeprowadzić przez bramę śmierci
  ze światłem gromnicy w ręku. Pragnieniem każdego Polaka było i jest umierać z gromnicą w dłoni, z tą szczególną świecą, uzdalniającą do walki ze złem, z szatanem, bo duch ciemności nie lubi światła. Ludowy poeta z Limanowszczyzny, Józef Strug, tak przed wielu laty pisał o Gromnicznej świecy:

  "Gdy życie nasze dobiegnie do końca,
  Gdy Bóg ostatnie godziny policzy,
  Niech nam zaświeci, jak promienie słońca,
  Światło gromnicy.
  Gdy nasze czoło pot śmiertelny zrosi,
  Gdy nasze łoże obstąpią szatani,
  Twojej obrony niech każdy uprosi -
  Gromniczna Pani!
  Kiedy nad nami zawisną czarne chmury,
  Gdy na wsze strony lecą błyskawice,
  Gdy ciemność straszna od dołu do góry:
  Święćmy gromnice!
  Matko Najświętsza! My nędzni grzesznicy,
  Pod Twoją obronę się uciekamy,
  Przed Twym obrazem, przy świetle gromnicy,
  Ciebie błagamy!
  Tyś jasna gwiazda na morzu żywota,
  Pokus się o Cię rozbiją bałwany!
  Kto się ucieka do Cię, Matko złota,
  Jest wysłuchany.
  Bądź nam Matką w życiu i przy zgonie,
  Niech Twoja łaska zawsze nam przyświeca,
  Niech nasza miłość ku Tobie zapłonie

  Gromnice starano się, po poświęceniu w kościele, zanieść palące się do domu, by od tego ognia rozpalić domowy ogień, co miało zwiastować zgodę i miłość w rodzinie. Gdy gromnica komuś zgasła, wróżyło to śmierć któregoś z domowników. Gdy warunki nie pozwalały nieść zapalonej gromnicy, zapalano ją dopiero w obejściu, patrząc w którą stronę pochyli się jej płomień. Jeśli w stronę drzwi, to ktoś odejdzie tego roku przez nie z domu.

  Z zapaloną gromnicą obchodził gospodarz całe obejście i dom dookoła, klękając na każdym progu, aby złe moce nie miały przystępu do domu. Powszechny był w całym kraju zwyczaj wypalania gromnicą krzyża na głównej belce sufitowej tragarzu, co pięknie przedstawił na swym rysunku Wojciech Grabowski. W niektórych rejonach Polski gospodarze błogosławili gromnicą swój dobytek w stajni, a kawałek gromnicy obciętej od spodu dawano psu, by dobrze pilnował obejścia. W dawnych czasach pannom na wydaniu szyto bardzo dostatnią wyprawę, która wystarczała na długie lata, a przygotowania do wesela wymagały wiele czasu. Stąd zrodziło się przysłowie: "W dzień Panny Gromnicznej, bywaj zdrów, mój śliczny!". Oznaczało to, że jeśli kawaler nie oświadczył się pannie do dnia Matki Boskiej Gromnicznej i nie przygotował wesela, to już musiał sobie długo poczekać, gdyż wkrótce zaczyna się przedpoście, a później Wielki Post.

   Zachowajmy szacunek dla gromnicznej świecy, jaki mieli do niej nasi ojcowie i dziadowie.

  Znane są powszechnie liczne przysłowia związane z dniem Matki Bożej Gromnicznej, określające pogodę i urodzaje na najbliższe lato:
  Gromnica, zimy połowica;
  Gdy na Gromnicę z dachu ciecze, zima jeszcze się odwlecze;
  Gdy na Gromniczną rozstaje - rzadkie będą, urodzaje;
  Gdy słońce świeci na Gromnicę, to przyjdą większe mrozy i śnieżyce;
  Gdy na Gromniczną mróz, chowaj chłopie sanie, szykuj wóz.

   

 • Zebrania z rodzicami

  W najbliższy wtorek 30.01. i środę 31.01. zapraszamy na zebraniaz rodzicami według następującego planu.

  WTOREK - Szkoła Podstawowa

  kl. 0 - III - według godziny ustalonej z wychowawcą

  godz. 18.00 - spotkanie wspólne w holu szkoły

  godz. 18.45 - kl. IV - VII - spotkanie z wychowawcami w klasach

  ŚRODA - Gimnazjum i Liceum

  godz. 17.00 - spotkanie z wychowawcami (GIMNAZJUM kl. II - III)

  godz. 18.00 - spotkanie wspólne w holu szkoły 

  godz. 19.00 - spotkanie z wychowawcami (LICEUM kl. I - II)

  ZMOTORYZOWANYCH PROSIMY O WJAZD I PARKOWANIE SAMOCHODÓW NA TERENIE SZKOŁY OD STRONY ULICY STRÓŻYŃSKIEGO.

 • Bal karnawałowy 0 - III

  Ach, cóż to był za bal! Jest karnawał a w karnawale wszyscy urządzają bale!


  Tegoroczny bal karnawałowy dla klas 0-3 odbył się w czwartek 25.01.2018 pod hasłem "Superbal Supercharakterów". Jak co roku nie brakowało barwnych postaci: księżniczek, tancerek, biedronek, motyli, pingwinów, policjantów, kapitanów, żołnierzy i kowbojów. Wspólnie bawiliśmy sie przy różnorodnej muzyce: od muzyki filmowej poprzez walce i polki do nowoczesnych rytmów. Do ostatnich minut baliku dzieciom i nauczycielom uśmiech nie schodził z twarzy.


  Dziękujemy za wspólną zabawę i z niecierpliwością czekamy na kolejny bal
  - Wychowawcy i Wicewychowawcy klas 0-3

  Foto relacja: https://photos.app.goo.gl/3TdV4AcVpQpiOCyB3

   

 • Arytmetyka Mentalna - propozycja zajęć

  Serdecznie zapraszamy dzieci ze szkoły podstawowej wraz z rodzicami na bezpłatną lekcję próbną z Arytmetyki Mentalnej, która odbędzie się w naszej szkole 1 lutego o godz. 17:00 w sali 120. Szczegółowe informacje o programie zostana przekazane podczas zebrań z rodzicami 30 stycznia 2018r. Oto próbka tego, co potrafią uczniowie po tych zajęciach: https://www.youtube.com/watch?v=l7SZWcCicsg

  Czym jest Arytmetyka Mentalna? Jest to program rozwoju zdolności umysłowych i twórczego potencjału, który ucząc jednoczesnego używania obu półkul mózgowych:

  ✔ rozwija umiejętność koncentracji

  ✔ poprawia pamięć

  ✔ dodaje pewności siebie

  ✔ ogólnie zwiększa postępy w nauce

  Więcej informacji: http://www.amakids.pl  Z zajęć z Arytmetyki Mentalnej od lutego będzie można skorzystać także na terenie naszej szkoły.

 • Harcerskie CZUWAJ!

  6 Poznańska Drużyna Harcerzy Siklawa im. kpt. ż. w. Mamerta Stankiewicza Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w dniach 15-17 września 2017 r. uczestniczyła w Turnieju Drużyn Puszczańskich, który odbywał się w Czerwińsku nad Wisłą. 6 PDH Siklawa wygrała turniej, w którym uczestniczyło 17 drużyn z całej Polski, uzyskując tytuł Drużyny Rzeczypospolitej - najlepszej drużyny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
  Do 6PDH Siklawa należą następujący harcerze z naszej szkoły:
  1.  Ignacy Wieczorek oraz Kacper Ferchmin z 6B SP
  2. Wiktor Sakson oraz Maurycy Morison z 7C SP
  3. Stanisław Ferchmin oraz Maksymilian Krzywda z 2B GIM
  4. Piotr Kandulski oraz Jakub Piasny z 3B GIM

  Więcej o turnieju można przeczytać tutaj: 

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Turniej_Dru%C5%BCyn_Puszcza%C5%84skich

 • Sukcesy naszych uczniów

  Z satysfakcją informujemy, że Kacper Ferchmin uczeń kl. VIb naszej szkoły podstawowej podczas Ogólnopolskich Zawodów Lekkoatletyka dla każdego, które odbywały się  w Toruniu, uzyskał w 3. wynik w biegu na 1000 m w swojej kategorii wiekowej. Tego dnia sędziowie omyłkowo dystans 1000-metrowy przedłużyli do 1200 m wypuszczając zawodników na 6 okrążeń zamiast na 5 na 200-metrowej bieżni. Kacper uzyskał czas 4:03:08 (cztery minuty, trzy sekundy i osiem setnych), który po przeliczeniu daje wynik ok. 3:22 min na 1000 m. wg tego przeliczenia w całym cyklu 2-dniowych zawodów Kacper uzyskałby 6. czas w Polsce.

  GRATULUJEMY!!


   

 • Laureat Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego

  Z wielką radością informujemy, że Michał Redmer uczeń kl. II b naszego gimnazjum został Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego!

  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:)

 • Wspólne kolędowanie

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wczorajszego kolędowania, które odbyło się po Mszy świętej wspólnoty szkolnej. W sposób szczególny rodzicom, którzy przygotowali koncert Pani Kurzawskiej,  Panu Kuchcie, Panu Kiemelowi, Panu Tuchołce, Państwu Kandulskim, Rodzinie Hapke. 

  Mała galeria znajduje się tutaj: https://photos.app.goo.gl/qiwxtE1hiKCx6Ngo2

 • Msza św. Wspólnoty szkolnej.

  W najbliższą niedzielę, 21 STYCZNIA 2018r. zapraszamy serdecznie na Mszę św. wspólnoty szkolnej.

  Tradycyjnie spotykamy się o godz. 10.00 w holu szkoły.

  Po Mszy św. zapraszamy na wspólne kolędowanie przygotowane przez Rodziców naszej szkoły, będzie to także okazja do przełamania się opłatkiem i złożenia sobie życzeń.

  Rada Rodziców zaprasza na niedzielną kawę do Cafe Rodzic.

  Zapraszamy!!!

   

   

   

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu
  os. Jana III Sobieskiego 114
  60-688 Poznań
 • tel. 61 823 40 41
  fax. 61 823 40 41

Nasi Partnerzy