Media szkolne / Blog uczniowski

Zosia Minc, WYMIANA DO HISZPANII

WYMIANA DO HISZPANII

Uczniowie naszej szkoły od 22 do 29 października brali udział w wymianie do Hiszpanii. Mieli mały problem z samolotem, ponieważ nie zdążyli się przesiąść, więc musieli czekać na kolejny. Jednak z tym małym opóźnieniem dojechali do Bilbao, skąd autobusem pojechali do Tolosy. Zebrali się w szkole, gdzie odebrały ich rodziny, u których mieli spędzić ten tydzień. Wszyscy porozjeżdżali się do swoich tymczasowych rodzin, gdzie w domach mogli odpocząć. Po krótkim czasie poszli spotkać się z resztą Polaków w popularnej kawiarnii.

Następnego dnia uczniowie zwiedzali Tolosę. Najpierw Hiszpanie zabrali ich do ratusza, gdzie słuchali historii Tolosy i kraju Basków. Potem udali się do Topic Museo, czyli muzeum manekinów. Po skończonym zwiedzaniu nadeszła chwila na czas wolny, po którym nadszedł czas na grę w narodowy baskijski sport, pelotę, czyli rodzaj tenisa.

Trzeciego dnia Polacy zwiedzani jaskinię Santimamiñe, jednak z obiektywnej opinii, wynika, że było nudno. Później pojechali do Guarnici, do większego miasta, gdzie po czasie wolnym zwiedzali muzeum historii tego właśnie miasta. Po krótkiej wycieczce wrócili do Tolosy, gdzie Hiszpanie zabrali uczniów naszej szkoły do galerii handlowej, w której mieli czas wolny.

Czwartego dnia pojechali do Bilbao. Zwiedzili muzeum Guggenheima, czyli muzeum sztuki nowoczesnej. Po powrocie Hiszpanie zabrali Polaków w góry, a tam zjedli krokiety. Około 21 wracali do rodzin, które jeszcze zaproponowały im różne atrakcje.

Piątego dnia odbył się dzień z goszczącymi rodzinami. Spędzano czas między innymi na targu słodyczy, a potem w San Sebastian, gdzie uczniowie mogli podziwiać ocean. Około 19 wrócili na dość nietypową mszę.

Szósty dzień minął najspokojniej. Dopiero po południu uczniowie wyszli z domu, gdzie zrobili piknik, a potem grali w koszykówkę.

Poniedziałek, czyli ostatni dzień Polacy spędzili w fabryce czekolady, w której wyrabiali hiszpańskie przysmaki. Potem oglądali graffitti robione przez ulicznych artystów. Około 22:00 byli w szkole, w której nocowali. Do kraju wylecieli we wtorek o godzinie 04:15. Z tego, co wiem, wyjazd mogą zaliczyć do udanych!