Media szkolne / Blog uczniowski

Staszek Bardoński, Sławni Pijarzy

Sławni Pijarzy


Szkoły zakonu pijarów funkcjonują w Polsce już od 1642 roku. Nic więc dziwnego, że przez ten czas w gronie zakonników i ich wychowanków pojawiło się wielu znakomitych ludzi. Zajmowali się oni bardzo różnymi dziedzinami życia naukowego i społecznego, co pokazuje, że szkoły pijarskie kształcą ludzi o szerokich horyzontach, różnorodnych talentach i pasjach.  Przyjrzyjmy się kilku takim postacią i ich dokonaniom.
W 18 wieku urodziło się szczególnie wielu wybitnych pijarów najsławniejsi z nich to:  
Ks. Stanisław Konarski ur. się w 1700 r. utworzył Collegium Nobilium - szkołę, która miała kształcić synów magnackich i szlacheckich program był tak skonstruowany, by wychować młodzież w duchu odpowiedzialności  obywatelskiej za losy kraju. Napisał dzieło pt. O skutecznym rad sposobie, w którym przedstawił zarys reformy państwowej. Za swoją działalność otrzymał medal Dla tego, który odważył się być mądry. Zmarł w wieku 73 lata. W wielu miastach Polski znajdują się ulice jego imienia.
Innym znamienitym pijarem 18 wieku jest Wielkopolanin ks. Onufry Kopczyński (ur.1735). Uporządkował on pisownię i napisał łacińsko - polską Gramatykę dla szkół narodowych. Jemu zawdzięczamy upowszechnienie wielu terminów związanych z gramatyką języka polskiego. Zmarł w 1817 roku. Jest patronem czterech szkół.  
Rafał  Czerwiakowski (1735-1829) wybitny lekarz zwany ojcem chirurgii polskiej. Wynalazł on wiele ważnych narzędzi chirurgicznych np. gnips. Napisał również pierwszy w historii polski podręcznik do chirurgii. Był również nadwornym lekarzem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Wychowankiem pijarów był również ,,ojciec polskiego teatru i opery Wojciech Bogusławski, który urodził się w 1757 r. w Glinnie w gminie Suchy Las. Powołał do życia narodową scenę teatralną i był jej dyrektorem. Stworzył operę pt. Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale, która była najwybitniejszym polskim dziełem doby renesansu. Jego imię nosi m.in. Szkoła Podstawowa nr1 w Suchym Lesie. Zmarł w 1829 roku.
Ks. Jakub Falkowski (1775-1848) podjął się ciężkiego zadania jakim była walka z analfabetyzmem u osób upośledzonych. Stworzył pierwszą w Polsce szkołę specjalną - Instytut Głuchoniemych.
Wybitni pijarzy w 19 wieku.
Ignacy Domeyko znany na całym świecie inżynier górnik, odkrywca i geolog. W 1819 r. przystąpił do stowarzyszenia Filomatów. Po przegranym powstaniu listopadowym udał się do Chile. Znacznie rozwinął tamtejsze górnictwo i szkolnictwo. Stworzył on m.in. mapę geologiczną Chile. W tym kraju znajduje się nawet port jego imienia. Rząd Chile nazwał nawet grzbiet zachodniego  pasma  Andów Górami Domeyky
Ksiądz Adam Słotowiński (1834-1894) w okresie przed powstaniem został zesłany w głąb Rosji za organizowanie manifestacji patriotycznych. Po powrocie z wygnania pomagał powstańcom przez co musiał uciekać z Polski. uciekł do Francji gdzie angażował się w działalność narodową. Po powrocie do kraju odzyskał kolegium pijarskie w Krakowie i zaczął na nowo jego działalność.
Jak widać Zakon Pijarów wyszkolił i przyjął wielu wspaniałych ludzi, którzy pracowali na rzecz dobra narodu i państwa.

 

DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZENIE NASZEJ STRONY :-)

Kontakt

  • Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu
    os. Jana III Sobieskiego 114
    60-688 Poznań
  • tel. 61 823 40 41
    fax. 61 823 40 41






 

Nasi Partnerzy