• Wolontariusze z klasy 5b z wizytą w Domu pod Aniołem

    Wolontariusze z klasy 5b z wizytą w Domu pod Aniołem

    W KLASIE 5B ROSNĄ NOWI WOLONTARIUSZE

    W czwartek 17 listopada mieliśmy przyjemność odwiedzić Prywatny Dom Opieki dla Osób Starszych, czyli „Dom Pod Aniołem” w Jelitowie k/Wrześni . W pięknym dworku spotkaliśmy się z mieszkańcami, wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, poznawaliśmy się przez zabawę i rozmowy. Później pomagaliśmy w pracach porządkowych w malowniczym parku. To był bardzo dobry dzień , który pozwolił nam dostrzec, jak ważny jest najdrobniejszy gest i oddanie swojego czasu drugiej osobie. Już nie możemy się doczekać następnej wizyty .

    Na facebooku Domu pod Aniołem pojawiło się wspomnienie dotyczące naszego spotkania.

    „Mamy szczęście do dobrych dzieci - tym razem przyjechały do nas ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Poznaniu. Tyle wokół narzekania na dzieci i młodzież - a w naszym domu zawsze nas zaskakują swoją wrażliwością, odwagą, chęcią pomocy. Gotowością wspólnej zabawy z ludźmi starszymi od siebie o 80 lat. Przekraczaniem swojej nieśmiałości i lęku - gdy może po raz pierwszy w życiu chwyta się za wózek inwalidzki. Bardzo dziękujemy pani Grażynce , pani Krysi, Rodzicom i naszym młodym „opiekunom" za ten wspólny dobry czas”.

    https://goo.gl/photos/HcB1YSbk2e1rFwnN8

  • Dajmy duszę Europie

    Dajmy duszę Europie


    W dniach 6-11.11.2016 r. nasza szkoła już po raz czwarty brała udział w projekcie pod hasłem ,,Spotkanie pokoleń''. Projekt ten jest realizowany i finansowany w całości przez Międzynarodowe Stowarzyszenie SocioMovens związane z Sozialinstitut Kommende Dortmund w Niemczech oraz Fazenda de la Esperança.W projekcie brały udział jeszcze dwie szkoły, przyjechało również trzech zagranicznych gości z Niemiec, Łotwy oraz Brazylii. Odpowiadając na duchowe i prospołeczne potrzeby, dowiadywaliśmy się coraz więcej o problemach starości, a także sposobach pomocy osobom starszym. Odwiedziliśmy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, w którym spędzilismy czas z seniorami pełnymi energii. Pomagaliśmy również w Domu Pomocy Społecznej dla seniorek Sióstr Szarytek, gdzie wystawiliśmy przedstawienie dla osób starszych. Przygotowaliśmy plakaty omawiające problemy starszych ludzi, a także mówiące o sposobach pomocy w tych trudnościach. Odwiedziliśmy również Uniwersytet III wieku, tam dowiedzieliśmy się, że osoby starsze też studiują. Byliśmy też obecni w Domu Pogodnej Jesieni w Środzie Wlkp. , dowiedzieliśmy się tam o wyjątkowości tego miejsca oraz o problemach ich mieszkańców. Każdy dzień rozpoczynał się Eucharystią, a kończył dzieleniem się doświadczeniami z minionego dnia. Nie zabrakło też zajęć i zabaw integracyjnych, dzięki którym świetnie się bawiliśmy, ale też mogliśmy się bliżej poznać. Najważniejsze jest jednak to, co pozostało

    w naszych sercach, jak również to, że mogliśmy komuś podarować swoj czas.

     

  • Zebrania-konsultacje z rodzicami

    Zapraszamy na zebrania-konsultacje z rodzicami według następującego harmonogramu

    15 listopada 2016r.

    kl. 0 - III SP - według informacji przekazanych przez wychowawców

    kl. IV - VI SP - od godz. 17.30 - 19.30

    16 listopada 2016r.

    kl. I - III Gim. - godz. 17.30 - 19.30

    kl. I - III LO - godz. 17.30 - 19.30

    Wszystkich zmotoryzowanych Rodziców prosimy o parkowanie samochodów na terenie szkoły od str. ul. Stróżyńskiego.                   W porozumieniu z kierownictwem osiedla istnieje możliwość zaparkowania samochodu na parkingu przy bloku 26. Szlaban wjazdowy funkcjonuje na zasadzie czujnika, podjeżdżając, szlaban automatycznie podnosi się.

  • Narodowe Święto Niepodległości

    Narodowe Święto Niepodległości

  • Naukowo w Krakowie

    Naukowo w Krakowie

    Obóz naukowy klasy 3A i 1C LO - Oświęcim-Kraków

    Dzień 1 - 6.11.2016

    Dzień dla nas rozpoczął się bardzo wcześnie, a może noc skończyła się szybko. Otóż, spotkaliśmy się na Dworcu Głównym PKP w Poznaniu o godzinie 2.30. Jednak perspektywa tego, co nas czeka dodawała nam energii na podróż.

    Pierwszym celem naszego wyjazdu była wizyta w Miejscu Pamięci Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Dla nas wszystkich było to zmierzenie się z historią eksterminacji narodów Europy przez III Rzeszę. Dotknięcie tych miejsc uświadomiło nam grozę tamtych dni, niedolę tamtych ludzi, uświadomiło każemu z nas, że strach, cierpienie i śmierć towarzyszyły więźniom nieustannie.

    Największe wrażenie wywołały ekspozycje włosów, ubranek dziecięcych, okularów, butów i naczyń codziennego użytku - jedyna pozostałość po tych, którym odebrano godność i odarto z człowieczeństwa.

    Zimno, szarość, deszcz, błoto lepiej pozwalało zrozumieć to, na jakie piekło zostali skazani ludzie, którzy znaleźli się za drutami obozu. W naszych sercach pozostała cisza tego miejsca.

    Dobrze się stało, iż ten dzień zakończyliśmy mszą w kościele pw. Świętej Trójcy oo. Dominikanów (msza DA "Beczka").

    Do "Hostelu Pod Wawelem" dotarliśmy o godzinie 22.00.

    Dzień 2 - 7.11.2016

    Ten dzień rozpoczęliśmy wspólnym śniadaniem w przytulnej kuchni hostelu. Czekały nas wydarzenia, które na pewno zostaną na długo w naszej pamięci.

    Chcąc przybliżyć sobie trudną historię XX wieku, w szczególności Holocaustu, postanowiliśmy odwiedzić Muzeum "Fabryka Schindlera" na Podgórzu. W drodze do tego miejsca zatrzymaliśmy się na dawnym Placu Zgody (dziś Bohaterów Getta), gdzie została nam przybliżona historia krakowskich Żydów. Dzień likwidacji getta (marzec 1943) symbolizują puste krzesła - rzeźba z 2005 roku, której autorzy zainspirowali się meblami porozrzucanymi w trakcie wysiedlania wszystkich ludzi i towarzyszącemu temu koszmarowi: szczekania psów, bicia, wyzwisk i strzałów.

    Muzeum interaktywne zrobiło na nas ogromne wrażenie. Wielu z nas nie zdawało sobie sprawy z tego, co działo się w Krakowie podczas okupacji. Można było zobaczyć fotografie, filmy archiwalne, obejrzeć pokoje Żydów, ubrania, podejrzeć pracę w różnych warszatatch, jak również wejść do piwnicy, w której ukrywali się ludzie. Kultura i urok codziennego życia przeplatały się z rozpaczą w zamkniętym świecie, a każdy dzień odbierał resztki nadziei.

    Następnym etapem na Krakowskim Kazimierzu było Muzeum Żydowskie "Galicja". Najważniejszym punktem w tym miejscu było niezwykłe spotkanie z panią Lidią Maksymowicz, która jako czteroletnie dziecko znalazła się w obozie w Oświęcimiu. Pani Lidia została wychowana przez polską rodzinę, jest jedną z nielicznych żyjących osób, które po wojnie odnalazły swoją biologiczną rodzinę (mamę). Historia jej życia poruszyła nas wszystkich, dowiedzieliśmy się o wstrząsających faktach, które były nam nieznane. Poznaliśmy tragiczne losy dzieci, ofiar eksyperymentów doktora Mengele - "Anioła Śmierci". Po tym spotkaniu mieliśmy warsztaty zatytułowanych: "W obliczu wyborów. Moralność w czasie wojny i Holocaustu". Zajęcia były oparte na biografiach ofiar, sprawców i świadków Zagłady.

    Dzień zakończyliśmy spacerem i obiadem na krakowskiej Starówce i radosnym spotkaniu z o. Mariuszem Siódmiakiem.

    Wieczorem swoją wiedzę uzupełniliśmy, oglądając film pt. "Lista Schindlera".

    Dzień 3 - 8.11.2016

    Po śniadaniu wyruszyliśmy na Wawel, który przeniósł nas w świat królów, poetów i bohaterów. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od renesansowego dziedzińca zamku królewskiego, mieliśmy okazję porozmawiać i przypomnieć sobie o tym, co działo się w XVI i XIX wieku. Następnym naszym krokiem była monumentalna katedra, a w niej krzyż i relikwarz królowej Jadwigi, groby romantycznych wieszczów, ostatnich Piastów i Jagiellonów.

    W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości złożyliśmy kwiaty na grobie marszałka Józefa Piłsudskiego.

    Będąc na Starym mieście, warto było zajrzeć do Sukiennic, w których oglądaliśmy obrazy znanych malarzy (Jana Matejko, Władysława Podkowińskiego, Aleksandra Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Stanisława Witkiewicza - ojca, Artura Grottgera, Marcello Bacciarelli).

    Niestety, czas leci, czas wracać do Poznania!

    To, co przeżyliśmy jest dla nas cennym doświadczeniem i ubogaciło naszą wiedzę.

    Uczniowie klasy 3A i 1C LO

    wraz z wychowawcami: p. Wojciechem Biernacikiem, p. Sylwię Janurą - Stanikowską i p. Anną Stachowiak

     

     

     

  • Sukcesy naszych szachistów

    Sukcesy naszych szachistów

    W dniach 4 i 5 listopada reprezentacja szkoły uczestniczyła w Mistrzostwach Poznania Szkół Podstawowych i Mistrzostwach Poznania Szkół Gimnazjalnych w Szachach. Zawody odbyły się w ramach Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zajęliśmy 5 miejsce w kategorii szkół podstawowych i 8 miejsce w kategorii gimnazjów! Składy reprezentacji: gimnazjum - Mateusz Frąszczak, Michał Pięt, Aleksandra Kowala i Jadwiga Cichoń, szkoła podstawowa - Ludwik Cichoń, Wojciech Barański, Karolina Kiemel oraz Natasza Woźny. Gratulujemy sukcesu i dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i godne reprezentowanie szkoły!

  • Msza św. dla Rodziców

    Informujemy, że w najbliższą środę - 9 listopada - nie będzie Mszy św. dla Rodziców o godz. 18.30.

     

  • Blog - zajęcia dziennikarskie

    Zapraszamy do odwiedzenia bloga klasy - 1 a LO - dziennikarskiej.

    http://pijarsweek.blog.pl/

  • O łaskę wiecznej szczęśliwości modlimy się w sposób szczególny dla zmarłych bliskich naszemu sercu.

    Miłosierdziu Boga zawierzamy zmarłych z naszej wspólnoty szkolnej uczniów i pracowników:

    Śp. Filipa Hardt

    Śp. Jakuba Rujnę

    Śp. Jakuba Samardakiewicza

    Śp. Sergiusza Bylewskiego

    Śp. Ewę Szygułę

    Śp. Dorotę Ziółkowską

    Śp. Marzenę Juśkowiak

     

  • Europejskie Spotkanie Młodzieży - Taizé

    Europejskie Spotkanie Młodzieży - Taizé
  • Bal Wszystkich Świętych

    Bal Wszystkich Świętych

    31.10 (poniedziałek) o 17:00 ze Wzgórze Św. Wojciecha w Poznaniu przejdzie Korowód Świętych! Następnie w salkach Poznańskiej Fary oraz Cafe Misja CK Fara odbędzie się Bal Wszystkich Świętych! W trakcie Korowodu odbędą się zabawy dla dzieci z niespodziankami i konkursami, w tym na najlepsze przebranie. Dla uczestników znajdą się drobne prezenty. Zachęcamy do udziału:). Dokładne informacje można uzyskać pod adresem: http://www.korowodswietych.pl oraz http://www.cafemisja.pl/nasze-wydarzenia/910-korowod-swietych-2016

  • Refleksyjnie...

  • Październikowe czuwanie

  • XVI Dzień Papieski

    W poniedziałek 17.10.2016 r. mieliśmy okazję włączyć się w XVI Dzień Papieski pod hasłem Bądźmy świadkami miłosierdzia. Można było zakupić cegiełki, z których dochód przeznaczony został na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.


    Bardzo wszystkim dziękujemy!
    Wśród biorących udział rozlosowano nagrody: książkę o papieżu Janie Pawle II oraz płytę Arki Noego.
    Komisja, w skład której wchodzili nauczyciele: p. Izabela Starzec, p. Ewa Neubauer, p. Karolina Więckowska oraz uczniowie: Nadia Lewandowska, Milena Raczkiewicz, Ania Klasa oraz Brajan Lewandowski, rozlosowała nagrody.
    Szczęśliwcami okazali się: Ewa Domańska klasa 2c LO(płyta) oraz Franciszek Szczepanowski 1a SP (książka).
    Gratulujemy i zapraszamy do udziału w podobnych przedsięwzięciach.
    organizatorzy:


    p.Marta Orczykowska
    p.Wanda Śpikowska

     

  • Jesienne dyktando

    Wrzesień przyniósł naszym Gimnazjalistom ortograficzne wyzwanie. Na lekcjach j. polskiego uczniowie zmagali się z nieprostym dyktandem. Z każdej klasy zostały wybrane trzy osoby, które 28 września walczyły o szkolny tytuł Mistrza Ortografii. Miło nam poinformować, że laureatami zostali:
    Zofia Karolak z klasy 2b gim
    Małgorzata Sommerfeld z klasy 1 c gim.
    Bartosz Romanowski z klasy 3 b gim.

    Gratulujemy!

  • Msza św. wspólnoty szkolnej

    Msza św. wspólnoty szkolnej

    W najbliższą niedzielę 16 października zapraszamy na Mszę św. wspólnoty szkolnej o godz. 10.00 w holu szkoły.

    Po Mszy św., wspominając Dzień Papieski i wspierając nasz wolontariat będzie można zaopatrzyć się w kremówki.

    Rada Rodziców zaprasza na ciepłą kawę i herbatę.

    ZAPRASZAMY

  • SMP - dzień drugi

  • SMP - dzień pierwszy

  • Nowe Samorządy Uczniowskie

    Nowe Samorządy Uczniowskie

    Miło nam poinformować, że zostali wybrani nowi przedstawiciele uczniów:

    SU Gimnazjum :
             Przewodniczący: Łukasz Urbański ( kl. 3a )
             Z-ca przewodniczącego : Emilia Kępska ( kl. 2a )

    SU Liceum:
             Przewodnicząca : Bogumiła Zakrzewska ( kl. 2c )
             Z-ca przewodniczącej: Adrianna Biernat ( kl. 2b )

    Skarbnik oraz sekretarz jest wspólny dla LO i GIM

    Skarbnik : Jakub Machiński ( kl. 2b LO )
    Sekretarz : Weronika Kijek ( kl. 3b LO )

    GRATULUJEMY!!!

  • IV Spotkanie Laikatu Pijarskiego

    IV Spotkanie Laikatu Pijarskiego

    W dniach od 7 do 9 października grupa nauczycieli naszego Zespołu Szkół wzięła udział w IV Spotkaniu Formacyjnym Laikatu Pijarskiego.

    "Prawda Was wyzwoli" - tak brzmiał głóny temat tegorocznego spotkania, które odbyło się w Niepokalanowie.

    W drodze powrotnej nasza grupa zawitała do Żelazowej Woli skąpanej w jesiennych barwach.

     

strona:

DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZENIE NASZEJ STRONY :-)

Kontakt

  • Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu
    os. Jana III Sobieskiego 114
    60-688 Poznań
  • tel. 61 823 40 41
    fax. 61 823 40 41






 

Nasi Partnerzy