W najbliższą niedzielę zapraszamy na Mszę Świętą wspólnoty szkolnej 15.05.2016r. o godz. 10.00. Tradycyjnie po Mszy św. na slodkie co nieco zaprasza Cafe Rodzic.
Moduł PODRĘCZNIKI 2015/16 został zmodyfikowany
Po raz kolejny zapraszamy na wakacyjna wyprawę "Pijarzy pod żaglami 2016".
Wyprawa żeglarska ma wymiar turystyczno - edukacyjny:
Nauka i doskonalenie żeglarstwa jachtowego (teoria żeglowania, manewrowanie, locja, meteorologia, ratownictwo, prace bosmańskie, ...).
Nauka korzystania z mapy.
Nauka samodzielności i zaradności w trudnych sytuacjach.
Nauka pracy w grupie.
Pokonanie szlaku na WJM.
Rozbijanie obozowiska.
Nocne wachty.
-Noclegi: 8 - osobowe jachty typu BINGO 850;
-Wyżywienie: trzy posiłki dziennie (załogi przyrządzają posiłki na jachtach); -Sprzęt: jachty kabinowe BINGO 850 kompletne wyposażenie żeglarskie, ratownicze, kuchenne na każdym jachcie; -Kadra: sternicy z uprawnieniami PZŻ / ISSA, odpowiedzialni za realizację programu rejsu i opiekę wychowawczą. Na każdym 8 - osobowym jachcie jeden sternik; -Opieka wychowawcza, zabezpieczenie medyczne; -Opłaty portowe w miejscach postoju i na śluzach; -Ubezpieczenie.
TERMIN 25 czerwca - 2 lipca 2016r.
Cena zawiera: czarter jachtu: Bingo 850, opłaty portowe (bez opłat za sanitariaty), paliwo, opiekę Instruktora- skipera, ubezpieczenie NNW i OC, transport, wyżywienie, Cena nie zawiera opłaty za toalety i prysznice.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wymiany polsko niemieckiej organizowanej przez naszą szkołę: wymiana1.pdf
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, a na tej fladze, biel i czerwień.
Czerwień to miłość, biel serce czyste.
Piękne są nasze barwy ojczyste.
28 kwietnia br. w szkolnym klubie „Skrzynka” odbył się już po raz drugi Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej dla Klas 1-3 SP zorganizowany przez nauczycieli języka angielskiego: p. Darię Nycz i p. Marlenę Hernes. W konkursie wzięło udział 28 dzieci, które wybrały jeden z sześciu zaproponowanych utworów. Bardzo nas cieszy, że tak wiele dzieci zdecydowało się wystąpić i zaprezentować swoje umiejętności językowe i muzyczne. Jesteśmy niezmiernie dumni, że nasi najmłodsi uczniowie wykazali się dużą odwagą i przełamali strach przed występami publicznymi. Co więcej, nasi mali wykonawcy włożyli dużo wysiłku w naukę wybranej przez siebie piosenki oraz poświęcili wiele czasu na rzetelne przygotowanie się do konkursu. Bardzo nas cieszy również postawa tych dzieci, które nie brały udziału w konkursie, ale dzielnie kibicowały swoim koleżankom i kolegom.
Wybranie zwycięzców było bardzo trudnym zadaniem dla komisji. Jurorami były: p. Nycz i p. Hernes, które oceniały znajomość tekstów oraz wymowę oraz p. Aleksandra Dolecka, która oceniała wykonawców od strony muzycznej. Po burzliwych obradach zapadła w końcu decyzja kto otrzyma główne nagrody i wyróżnienia. Wyniki konkursu są następujące:
Nagrody główne:
I miejsce – Dobrochna Hanć, kl. 1B SP
II miejsce – Anna Adamcewicz, kl. 2A SP
III miejsce – Wojciech Machel, kl. 1B SP
Wyróżnienia:
Aleksandra Janiaczyk, kl. 1B SP
Michalina Kudłak, kl. 1B SP
Szymon Hernes, kl. 1A SP
Wojciech Bednarski, kl. 2B SP
Mateusz Jarysz, kl. 2A SP
Agata Kucharska, kl. 2A SP
Laura Szuba, kl. 3A SP
Zwycięzcy, osoby wyróżnione oraz pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody, które zostały wręczone 29.04.br. przez panią wicedyrektor Annę Piątek podczas uroczystego apelu z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wszystkim zwycięzcom, wyróżnionym i uczestnikom Szkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej dla Klas 1-3 SP jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy za tak liczny udział w konkursie. Mamy nadzieję, że z roku na rok będzie Was jeszcze więcej!
Miło nam poinformować, że Mikołaj Tym uczeń klasy II B gimnazjum i Jędrzej Pietras uczeń klasy 1 c gimnazjum zostali laureatami etapu wojewódzkiego Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego- Od Obertyna do Wiednia. Mikołaj Tym zajmując I miejsce w województwie wielkopolskim awansował do etapu centralnego, gdzie będzie reprezentował Wielkopolskę w zawodach od 1 do 3 czerwca. Jędrzejowi i Mikołajowi składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
W ubiegły piątek odbyła się uroczysta gala na zakończenie konkursu: Początki państwa polskiego i organizacji kościelnej w Polsce. Organizatorem konkursu było Poznańskie Centrum Edukacji Historycznej. W konkursie wzięło udział 340 gimnazjalistów z Poznania. Miło nam poinformować, że 4 naszych uczniów tj, Mikołaj Tym, Karolina Stachowiak, Wojciech Zysnarski i Hiacynta Bielecka otrzymało tytuł laureata konkursu historycznego dla gimnazjalistów miasta Poznania i jako nagrodę otrzymali tablety.
SERDECZNIE GRATULUJEMY
Dzień 1 i 2
Po tysiącach nocnych kilosów podróży poprzez germańskie landy naznaczone burzą, z majestatycznych Alp zjeżdżając rankiem dojechaliśmy do pięknej Italii gdzie nad Kapulettich i Montekkich domem pachnące wiosną weszło cudne słońce i napełniło Weronę miłością, której - co Bóg da - zaczerpnęliśmy nieco. Teraz raweńskie mozaiki chłonąć jedziem, by wieczorem stanąć nad Adraitykiem. Jest pięknie bezsprzecznie! Pozdrawiamy serdecznie!
Dzień 3 i 4
Nie na nogach, a w autokarze
w pielgrzymkowym rytmie dnia
dana nam była słoneczna niedziela
wśród umbryjskich, pięknych miast.
Jak wyglądałby świat bez Franciszka
jego bosej miłości w brązowym habicie?
Jakim byłby Franciszek bez Klary,
jej cichego, świętego życia?
Czy świat dzisiaj zrozumie braterstwo?
I co znaczy mieć gołębie serce?
I dlaczego łatwiej kochać wilka?
Tyle pytań - a to samo miejsce.
Zabierz mnie, pójdziemy razem,
ja się chwycę Twego sznurka,
zdejmę buty, żeby lepiej czuć kamienie.
Zabierz mnie, pójdziemy razem,
pochodzimy sobie po górach...
hej, lepiej czuć mą ziemię... w Asyżu.
Dzień 5 i 6
Taki poniedziałek... Wdrapać się na górę czasem może znaczyć pójść po sens, regułę życia Benedykta śladem, czasem zaś zawalczyć o wolność Ojczyzny i zwyciężyć choć polec kul pociętym gradem. Mocnym się schodzi z Monte Cassino pamięcią wielkich ludzi, którzy nie przeminą. By potem w Wiecznym Mieście zejść w podziemia stare przechodząc katakumb mroczne korytarze jakby w początkach Kościoła szukać światła wiary na koniec je odnaleźć u Pawła za Murami przy grobie Apostoła Narodów na klęczkach otoczony modlitwą, jak papieży twarzami.
Projekt międzyprzedmiotowy: Listy obozowe.
W projekcie przygotowanym przez nauczyciela historii p. Annę Stachowaik i nauczyciela języka niemieckiego p. monikę Koralewską Jebarę, koordynatorki projektu brały udział klasy pierwsze LO uczące się języka niemieckiego.
Pierwszym etapem projektu była projekcja filmu dokumentalnego: Portrecista, który przedstawił dramat więźniów obozu koncentracyjnego i ich rodzin. Następnie uczniowie w grupach otrzymali kopie oryginalnych listów więźniów obozów pisanych do rodzin w języku niemieckim. Ich zadaniem było odczytanie i przetłumaczenie często niełatwych do odtworzenia listów.
Kolejnym etapem była otwarta lekcja międzyprzedmiotowa, którą poprowadziły obie nauczycielki. Podczas tych zajęć uczniowie odczytali przetłumaczone listy i zostali poproszeni o napisanie odpowiedzi na nie z perspektywy tamtych czasów lub współczesnej rzeczywistości. Stali się na moment bliskimi tych osób, które utraciły wolność, a niejednokrotnie zapłacili cenę swego życia. Odczytanie listów i odpowiedzi było bardzo wzruszającym doświadczeniem dla uczniów, jak i nauczycieli. Ostatnim etapem tej lekcji było nazwanie uczuć i emocji towarzyszących zarówno piszącym do bliskich więźniom, jak i odpowiadającym na nie uczniom.
Podsumowaniem projektu i jednocześnie jego zakończeniem była wycieczka do obozu karno-śledczego w Żabikowie. Podczas zajęć w muzeum uczniowie obejrzeli film dokumentalny pt: Zniewolony Poznań oraz zwiedzili poruszającą wystawę związaną z życiem codziennym więźniów, udokumentowaną licznymi zdjęciami. Przewodnik chętnie odpowiadał na zadawane przez młodzież pytania i przekazał w sposób bardzo interesujący wiedzę o tamtym tragicznym miejscu, czasie i ludziach. Na zakończenie wizyty w muzeum uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar przy ścianie śmierci. Już wkrótce zaprosimy do fotorelacji z projketu.
Koordynatorki projektu
Monika Koralewska i Anna Stachowiak.
Naszym gimnazjalistom na czas egzaminu gimnazjalnego życzymy światła Ducha św. i połamania piór oraz dedykujemy modlitwę św. Tomasza z Akwinu:
Stwórco niewypowiedziany!
Ty czynisz zrozumiałym język niemowląt,
Ukształtuj i mój język i wlej w moje usta łaskę swego błogosławieństwa.
Daj mi jasność rozumienia,
zdolność zapamiętywania,
łatwość uczenia się,
dokładność wyjaśniania i omawiania.
Gdy rozpoczynam – pouczaj mnie,
gdy rozwijam i wyjaśniam – kieruj mną,
gdy dokończę – dopełnij łaską zrozumienia.
Ty, który jesteś prawdziwym Bogiem i człowiekiem,
dawaj mi smak Bóstwa i dobrego człowieczeństwa.
Amen.
Ruszyła kolejna edycja Duchowej Adopcji Maturzysty, zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia strony: http://www.maturzysci.pijarzy.pl/
W najbliższą niedzielę zapraszamy na Mszę Świętą wspólnoty szkolnej o godz. 10.00 w holu szkoły. Po Mszy Świętej zapraszamy na spotkanie podsumowujące tegoroczny VI Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca, będzie niespodzianka:):):)
Zapraszamy na zebrania z rodzicami.
12.04.2016r. SZKOŁA PODSTAWOWA
kL. 0 - III według godziny ustalonej przez wychowawcę
kl. IV - VI godz. 18.00
13.04.2016r. GIMNAZJUM I LICEUM
GODZ. 17.00 - GIMNAZJUM
GODZ. 18.00 - LICEUM
Uprzejmie prosimy zmotoryzowanych o wjazd na teren szkoly od strony ul. Stróżyńskiego.
Pamięć o tym wydarzeniu i o tragicznie zmarlych uczciliśmy piętkowym VI Poznańskim Biegiem im. o. Józefa Jońca. Dziś wspomnijmy ich w naszych modlitwach, z wdzięcznością za ich służbę Ojczyźnie i tragicznie poświęcone życie.
Poniżej przybliżamy sylwetkę o. Józefa Jońca, pijara, który był na pokładzie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010r. i zginął w katastrofie.
Ojciec Józef Joniec urodził się 12 października 1959 roku w Laskowej koło Limanowej. Wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszkał tam do 1973 r., kiedy to pożar całkowicie strawił jego rodzinny dom. Po pożarze cała rodzina przeprowadziła się do Wilkowa w gminie Kocmyrzów-Luborzyca pod Krakowem. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Liceum Pijarów w Krakowie i został przyjęty do Niższego Seminarium Zakonu Pijarów. W roku szk. 1976/77 odbył nowicjat zakonny w Hebdowie, po czym 16 sierpnia1977 r. złożył pierwszą profesję zakonną, przyjmując za patrona św. Krzysztofa. Do kapłaństwa przygotowywał się poprzez studia w Instytucie Teologicznego-Filozoficznym Księży Misjonarzy i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.Święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 1985 r. z rąk ks. bp. Władysława Miziołka w Łowiczu. (W bieżącym roku miał obchodzić jubileusz 25-lecia święceń). Po otrzymaniu święceń pełnił posługę duszpasterską w Łowiczu, następnie w parafii w Hebdowie oraz w parafii Najświętszego Imienia Maryi w Krakowie-Rakowicach. W latach 1986—1992studiował filologię klasyczną na Uniwersytetach Jagiellońskim i Warszawskim. Wyjeżdżał na stypendia językowe do Austrii, Niemiec, Włoch i Francji.
Od 1990 r. pełnił posługę duszpasterską w parafii Matki Bożej Królowej Wyznawców w Warszawie na Siekierkach, gdzie był katechetą, wizytatorem katechetycznym, duszpasterzem akademickim, proboszczem parafii (1995-2001), pierwszym rektorem kolegium pijarskiego (1990-1999) i pierwszym kustoszem utworzonego przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa w 1997 r. Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży (1997-1999) oraz dyrektorem Pijarskiego Centrum Edukacyjnego Stanisława Konarskiego. Swój charyzmat pijarski realizował pracując z dziećmi i młodzieżą wszystkich poziomów nauczania, w tym z harcerzami, sportowcami, młodzieżą akademicką w układzie edukacji formalnej i nieformalnej, w różnych ośrodkach na terenie Polski oraz poza jej granicami.
Jego pasją było też „odkurzanie” wspaniałych kart historii warszawskich pijarów sprzed kasaty zakonu przez moskali w 1864 r. W 1992 r. dla uczczenia 350-lecia działalności pijarów w Polsce założył w Warszawie szkołę podstawową im. sławnego pijara o. Onufrego Kopczyńskiego. Ponadto był współzałożycielem Fundacji Krąg Przyjaciół Dziecka im. Św. Józefa Kalasancjusza (1991 r.), Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP (1993 r.), gdzie w latach 1993–2002 pełnił funkcję wiceprezesa ds. organizacyjnych, oraz Stowarzyszenia Wychowanków Szkół Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego. Dla lokalnej społeczności, gdzie duszpasterzował zorganizował Parafialny Klub Sportowy Falconia. Największym osiągnięciem jego życia był udział w tworzeniu i propagowaniu od1988 r., ruchu parafiadowego, którego głównym przesłaniem jest wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport, zgodnie z zaczerpniętą ze starożytnej Grecji triadą: świątynia-teatr-stadion. W 1992 r. założył Stowarzyszenie „Parafiada” im. św. Józefa Kalasancjusza, którego celem jest promocja i realizacja parafiadowego programu wychowawczo-profilaktycznego. Dzięki niemu ten ruch stał się ważnym ogniwem procesu wychowania młodzieży w naszym kraju, ale także rozwinął się w wielu krajach europejskich, szczególnie za wschodnią granicą Polski. Ojciec Józef był również twórcą i organizatorem Finałów Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, w których corocznie bierze udział ok. 3 tys. dzieci i młodzieży, nauczycieli, wychowawców, duszpasterzy, rodziców i wolontariuszy. Za niezliczoną ilość inicjatyw, wiele spotkań, kursów, programów, setki obozów parafiadowych, ponad dwadzieścia Finałów Parafiady wdzięczne mu jest szerokie grono osób z Polski i z zagranicy: dzieci, młodzież, wychowawcy, nauczyciele, duszpasterze, sportowcy i ludzie kultury. Ojciec Józef był osobą całkowicie pochłoniętą promowaniem idei parafiadowej, w którą głęboko wierzył i uznać to należy za wyjątkowe dzieło jego życia. Dał się również poznać jako kierownik, lider i koordynator licznych projektów oraz programów lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, takich jak: „Moja Mała Ojczyzna”, „Patriotyzm – z pokolenia na pokolenie”, „Wybieram zdrowie”, „Od małej Ojczyzny do wielkiej historii”, „Edukacja poprzez sport”, „Młodzież w działaniu”, „Sport uczy i łączy wszystkich” zrealizowanych w Europejskim Roku Edukacji poprzez Sport 2004, „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” „Moja Mała Ojczyzna”, „Katyń… ocalić od zapomnienia”.
W latach 1994–2002 był członkiem Komisji Młodzieżowej w Federation International Catholique d’Education Physique et Sportive, ferencji Episkopatu Polski ds. Sportu (od1997 r.), członkiem Komisji Polonijnej przy Polskim Komitecie Olimpijskim (od 1998 r.), członkiem Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich w Polsce (od 1995 r.), członkiem Federacji Sportu dla Wszystkich (od 1999 r.), Forum Społecznego m. st. Warszawy (2005–2008) i Komisji Fair Play przy Polskim Komitecie Olimpijskim (od 2006 r.). Na wniosek Senatu RP przyznano mu w 2004 r. Złoty Krzyż Zasługi za pomoc Polakom na Wschodzie i realizację programu pn. „Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży”. Otrzymał także Medal Komisji Edukacji Narodowej, tytuł „Budowniczego Polskiego Sportu” (2006 r.) oraz liczne nagrody z których wśród najważniejszych należy wyliczyć: „Pro publico bono” za najlepszą inicjatywę obywatelską, „Totus Tuus” w 2004 w kategorii promocji człowieka, nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka, „Fair play” oraz pijarską „Pietas et Litterae” (2008 r.). W grudniu 2008 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za szczególne zasługi na rzecz rozwoju kultury fizycznej i sportu.
15 kwietnia 2010 r. stołeczna rada przyznała mu pośmiertne wyróżnienie „Zasłużony dla miasta Warszawy”.
10 kwietnia 2010 r. o. Józef Joniec znalazł się wśród zaproszonych gości w prezydenckim samolocie, który rozbił się pod Smoleńskiem. Celem podróży miało być upamiętnienie tragedii mordu polskich oficerów w Katyniu w 1940 r. i złożenie im hołdu. Zaproszenie o. Józefa do uczestnictwa w oficjalnej delegacji państwowej na uroczystości w Lesie Katyńskim, było ze strony Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego wyrazem uznania dla działalności Stowarzyszenia „Parafiada” podejmowanej już wcześniej w programie edukacyjnym „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Celem tego programu jest uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci Narodu poprzez posadzenie 21 857 dębów pamięci z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady: jeden dąb to jedno nazwisko. W Programie uczestniczy już blisko 3000 instytucji z Polski i spoza jej granic. Pan Prezydent prof. Lech Kaczyński patronował temu przedsięwzięciu; dwa dni po powrocie z Katynia,12 kwietnia, dąb katyński miał być posadzony w ogrodach prezydenckich przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Zostało to unicestwione z powodu rozbicia się samolotu i tragicznej śmierci wszystkich Pasażerów lotu. O. Józef Joniec 16 kwietnia 2010 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany został 20 kwietnia 2010 r. w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Bożej Opatrzności w Warszawie-Wilanowie. Uroczystości pogrzebowe z udziałem tysięcy rozmodlonych ludzi odbyły się w tym dniu o godz. 11.oo w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach, a o godz. 16.oo w Świątyni Bożej Opatrzności w Wilanowie. Msze święte koncelebrowali Księża Biskupi, Ojciec Generał Zakonu Pijarów, setki kapłanów zakonnych i diecezjalnych. Wśród uczestników były oficjalne delegacje instytucji państwowych, samorządowych, organizacji edukacyjnych, sportowych, poczty sztandarowe szkół, uczelni, wierni dorośli oraz rzesza dzieci i młodzieży.
VI edycja Poznańskiego Biegu im. o. Józefa Jońca za nami. Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM partnerom, sponsorom, gościom, przyjaciołom i sympatykom za życzliwość ogromne wsparcie i obecność. BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM, którzy jako wolontariusze zaangażowali się w przygotowanie i organizację biegu. DZIĘKUJEMY BARDZO NAUCZYCIELOM I UCZNIOM, którzy byli zaangażowani w organizację i przeprowadzenie biegu. GRATULUJEMY zdobytych medali WSZYSTKIM UCZESTNIKOM i DZIĘKUJEMY za piękny gest WSPARCIA I SOLIDARNOŚCI DLA MARYSI.